Seo Analizin Çeşitleri Nelerdir

Seo Analizin Çeşitleri Nelerdir?

Seo Analizi Ve Önemi Nedir?

Bu yazıya başlamadan önce hepinizin SEO’nun önemi ve SEO’nun ne olduğu hakkında fikir sahibi olduğunuzu düşünmek istiyorum. Yoksa sizler bu yazıyı bir yere kaydedin ve SEO kavramını araştırıp öğrenip geri gelin. Ama bugün iyi tarafımdan kalktığım için sizlere kısa bir SEO açıklaması yapmayı borç bilirim. Ufak da olsa bilgilendireceğim evet ama bu tam olarak yetmez. SEO o kadar basit bir konu değildir ve detaylıca öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

SEO Nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse SEO dediğimiz şey arama motorları için yapılan düzenleme, iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Yani kısaca örneklemek gerekirse SEO uyumlu bir yazıyı web sitenizde paylaştığınız zaman insanlar konuyla ilgili arama motorlarında arama yaptığında sizin sitenizin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Bu yüzden neredeyse bütün siteler için SEO çok önemli ve gerekli bir konudur. Aslında SEOnun önemi ilgili bir sürü detay vardır. Bu detayları fark etmek için de analiz edilmesi gayet önemli bir yer işgal eder.

Yazınızın SEO’ya uygun olması demek arama motorlarınca yazınıza daha kolay ulaşabilmek demektir. İnsanların arama yapacağı şekilde yazarsınız ve hem sizin hem de arama yapan insanların işini kolaylaştırmış olursunuz. O halde gelelim konumuza. SEO’nun ne olduğunu anladığımıza göre şimdi burayi tiklayarak SEO analizi nasıl olur sorusunun cevabını verebiliriz.

SEO konusunda arama hacminin ve rekabetin ölçüldüğü arama motorlarında yapılan aramalarda nelere göre değişiklik olduğunu gösteren şey bir yerde SEO analizi demektir bir yerde.

SEO Analizi Nedir?

SEO konusunda arama hacminin ve rekabetin ölçüldüğü arama motorlarında yapılan aramalarda nelere göre değişiklik olduğunu gösteren şey bir yerde SEO analizi demektir bir yerde.

Kelimelerin kullanış sıklığı, rekabet hacmi, tık başına alınan para gibi faktörlerde önemlidir ama bizim için önemli olan şey, sıralamadaki sitelerin verdiği rekabet ortaklığıdır. Çünkü bizde hamlelerimizi buna bağlı olarak yapacağız.

Üzülerek söylemeliyim ki bazı aramalarımızda Türkçe karakterlerle arama yapmış olsak bile bazen Türk sitelerinden daha üstte yabancı siteler olmaktadır. Bu bizim sitelerimiz SEO açısından güçsüz olduğunu gösterir. Bunun sebebi SEOnun gerekliliği olayını idrak edemememizden kaynaklıdır.

SEO Analizi Çeşitleri Nelerdir?

Site içi, site dışı, anahtar kelime ve içerik, teknik, performans ve uyumluluk analizi olarak çeşitlere ayırabiliriz.

Site içi SEO analizi demek, sitenizin iç yapısı hakkında daha çok bilgi edinmenize olanak sağlar. Başlıklarınızın, anahtarlarınızın vb. şeylerin verimini falan inceler.

Site dışı SEO analizi demek, sitenizin sosyal medya ve alexa puanlamasını gösterir. Oldukça önemli bir konudur ihmal etmeye gelmez.

Anahtar kelime ve içerik analizi demek, sitenizde bulunan anahtar kelime ve içerikler hakkında daha fazla ve daha sağlam bilgileri edinmenizi sağlar.

Teknik analizi demek, bir siteniz varsa haliyle bir sunucunuz da oluyor. Şah damarı diyebiliriz aslında buna. Yani ben öyle diyorum. Teknik analizi yaparak sunucunuzun sağlık durumunu öğrenebilir ve performansını öğrenip değerlendirebilirsiniz.

Performans analizi demek, daha önceki olan bir yazımda belirttiğim gibi sayfa yüklenme hızının SEO üzerine muazzam etkileri yadsınamaz. Performans analizi yaparak sitenizin açılış hızını ve iç dosyalarınızın performansını ölçebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Uyumluluk analizi demek ise, sitenizin her platforma uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu da şu demek oluyor, günümüzde internete bağlanmak bilgisayar ve mobil olarak eşit seviyede neredeyse. Eski bir alışkanlıktan ötürü genelde siteler bilgisayar uyumlu olarak yapılır.

Taner AKiF
Evrensel SEO Danışmanı

Bir Önceki makalemizde SEO Analizi Çeşitlerinin Önem Sıralaması Nedir? Örenmek icin ve daha fazlasını okumak icin Site ici Seo Analiz ile daha cok bilgi kazanın

error: Content is protected !!

Powered by EvrenselPanel

seo

seo fiyatlari

backlink paketleri

seo nedir