sen analiz , analiz nedir, nasil analiz yapilir

SEO Analizi

SEO Nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse SEO dediğimiz şey arama motorları için yapılan düzenleme, iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Yani kısaca örneklemek gerekirse SEO uyumlu bir yazıyı web sitenizde paylaştığınız zaman insanlar konuyla ilgili arama motorlarında arama yaptığında sizin sitenizin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Bu yüzden neredeyse bütün siteler için SEO çok önemli ve gerekli bir konudur. Aslında seonun önemi ilgili bir sürü detay vardır. Bu detayları fark etmek için de analiz edilmesi gayet önemli bir yer işgal eder.

seo analiz

Yazınızın SEO’ya uygun olması demek arama motorlarınca yazınıza daha kolay ulaşabilmek demektir. Örneğin insanlar arama motorlarına devenin boynu neden eğri yazıp aratır. Kimse devenin niçin boynundaki sinirlerin sinapslarında ki sıkışmadan ötürü boyun eğriliği çeker diye aratmaz. Bu arada sebebi de hafiften salladım kusura bakmayın. Ama genel mantık tam olarak budur. İnsanların arama yapacağı şekilde yazarsınız ve hem sizin hem de arama yapan insanların işini kolaylaştırmış olursunuz. Örnek verince sizlerin de mantığına daha bir yattı sanki değil mi? O halde gelelim konumuza. SEO nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre şimdi SEO analizi nasıl olur sorusunun cevabını verebiliriz.

SEO Analizi Nedir?

Aslında konuyu analiz kelimesinin anlamından yola çıkarak anlayabiliriz. Lakin ben elime kalemi pardon klavyeyi aldığım için konuyu biraz uzatacağım. Genel olarak bahsetmek gerekirse site içi SEO ve site dışı SEO analizi, anahtar kelime ve içerik analizi, teknik analizi, performans analizi ve sitenizin uyumluluk analizini yaptırabilir yahut yapabilirsiniz. Peki nedir bu analizler?

Site içi SEO analizi demek, sitenizin iç yapısı hakkında daha çok bilgi edinmenize olanak sağlar. Başlıklarınızın, anahtarlarınızın vb. şeylerin verimini falan inceler.

Site dışı SEO analizi demek, sitenizin sosyal medya ve alexa puanlamasını gösterir. Oldukça önemli bir konudur ihmal etmeye gelmez.

Anahtar kelime ve içerik analizi demek, sitenizde bulunan anahtar kelime ve içerikler hakkında daha fazla ve daha sağlam bilgileri edinmenizi sağlar.

Teknik analizi demek, bir siteniz varsa haliyle bir sunucunuz da oluyor. Şah damarı diyebiliriz aslında buna. Yani ben öyle diyorum. Teknik analizi yaparak sunucunuzun sağlık durumunu öğrenebilir ve performansını öğrenip değerlendirebilirsiniz.

Performans analizi demek, daha önceki olan bir yazımda belirttiğim gibi sayfa yüklenme hızının SEO üzerine muazzam etkileri yadsınamaz. Performans analizi yaparak sitenizin açılış hızını ve iç dosyalarınızın performansını ölçebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Uyumluluk analizi demek ise, sitenizin her platforma uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu da şu demek oluyor, günümüzde internete bağlanmak bilgisayar ve mobil olarak eşit seviyede neredeyse. Eski bir alışkanlıktan ötürü genelde siteler bilgisayar uyumlu olarak yapılır. Lakin sitenizin mobil içinde uygun olması sizin için büyük bir artı olacaktır. Bunu değerlendirebilirsiniz.

SEO Analizi Çeşitlerinin Önem Sıralaması Nedir?

Site İçi SEO’nun önemi yaklaşık %35 civarlarındadır. Bu analiz sonucunda hataların düzelmesi ile birlikte site içi SEO analizi ile sitenizin yaklaşık %35 daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Geri kalan yüzdeler ise %20 site dışı SEO analizi, %15 Anahtar ve içerik analizi, %15 Teknik analiz, %10 performans analizi ve %5 uyumluluk analizidir.

Taner AKiF
Evrensel SEO Danışmanı

error: Content is protected !!

Powered by EvrenselPanel

seo

seo fiyatlari

backlink paketleri

seo nedir