Google Search Console, webmaster guncellemesi, guncelleme, 2018, 2019 guncelleme

Google Webmaster Aracı Güncellemesi

Google webmaster araçları her geçen gün geliştirilerek, daha da iyi hizmet verir hale getiriliyor. Geçtiğimiz yıl da bu amaç doğrultusunda pek çok çalışma yapılarak, daha da iyileştirme için uğraşıldı. Bu yeniliklerin başında sitemap ve crawl hatalarının geliştirilmesi yer aldı. Ancak değişiklikler bunlarla sınırlı değil. Bakalım geçen sene webmaster araçlarında neler değişmiş.

webmaster

Google Webmaster Aracı Güncellemesi 2018

Webmaster Aracı Bahar Temizliği Nedir?

Geçtiğimiz yıl boyunca webmaster araçlarında pek çok geliştirme yapıldı. Webmasterların, webmaster araçlarına erişimi sağlanırken, Google’ın yeni görüntü eşleştirmesi için de güncellemeler yapıldı. Bunlar da dikkat çeken değişiklikler olsa da Google bombayı Nisan ayında patlattı.

Nisan ayında bahar temizliği duyurusu ile karşımıza çıkan Google, yaptığı değişiklik ile abone istatistikleri, robots.txt oluşturma ve site performans özelliklerinin kaldırıldığını ifade etti.

google tools

Google Webmaster araçları her yıl profesyonel bir şekilde güncellemekte ve eksikliklerini gidermektedir.

Abone İstatistikleri Kaldırıldı

Abone istatistik bilgileri, sitelerin RSS ve beslemelerine abone olanların istatistiklerini içeriyordu. Bahar temizliği ile bu özelliğe veda ettik. Çünkü diğer bir Google ürünü olan Feedburner zaten bu verileri sunuyor. Yani bu özelliğe gerek olmadığından Google bahar temizliği ile çöpe gönderdi. Artık abone istatistik bilgileri yerine Feedburner kullanabilirsiniz.

Robots.Txt Veda Etti

Googşe’ın çöpe attığı diğer bir özellik ise robor.txt oldu. Bu özellik ise az kullanıldığı için gözden çıkarıldı. Robot.txt ile Googlebot’un gezdiği ve indexlendiği URL’leri düzenleyebiliyordunuz. Ancak pek çok web sitesi bu özelliği kullanmaya dahi ihtiyaç duymuyordu. Kullananlar ise bunu txt editörü ya da diğer araçlarla yapabiliyordu. Yani çok da elzem olmayan bu özellik artık veda etti.

Site Performans Özellikleri De Kaldırıldı

Site performans özelliği de sitelerin performansı ile ilgili veriler topluyordu. Ancak pek kullanılmayan bu özellik de kaldırıldı. Aslında sitelerin performansının, Google sıralaması için ne kadar önemli olduğu aşikar. Ancak bu özelliğin yerinin tutan Google Analitik ya da PageSpeed halen aktif olduğu için az kullanılan bu özelliğe gerek duyulmadı.

Webmaster Aracı Yenilikleri

Webmaster araçlarından sadece bir şeyler götürülmedi. Yeni şeyler de eklendi. Kısa bir süre önce bu yenilikler duyuruldu. Bu güncelleme ile menü, ana sayfa ve panel daha özellikli hale getirildi.

Menü Yeniliği

Yapılan webmaster güncelleme ile menünün çok daha işlevsel bir hal aldığı fark ediliyor. Yeni menüye şu yenilikler eklendi:

 • Kontrol Paneli

 • Mesajlar

 • Çok sık kullanılmayan yapılandırma ayarları

 • İşlerin yolunda olup olmadığını görebileceğiniz sağlık adı altındaki özellikler

 • Site trafiğinizi inceleyebileceğiniz trafik sekmesi

 • Site optimizasyonunuz için size faydalı olacağı düşünülen fikirler

 • Laboratuvar

Menüye bu yenilikler eklenirken, bazıları da aynı kalmasına rağmen güncellenmiş. Bu sayede menü her zamankinden çok daha kullanışlı bir hal almış diyebiliriz. Mesela “HTML Önerileri” artık “HTML geliştirmeleri” başlığı ile sunulmuş. Yenilikler sadece isimlerde değil, içeriklerde de görülüyor.

Google Webmaster araçlarında yaptığı bu ekleme ve çıkartmalar sayesinde sitenizle alakalı tüm bilgilere kolayca erişmenizi sağlıyor.

Webmaster Aracı ile Neler Yapılabilir?

Yapılan değişiklikler ve güncellemelerden sonra artık şu işleri kolayca yapabilirsiniz:

 • Sitemap, 404, 500 hatalarını inceleyerek webmaster aracı ile düzeltebilirsiniz.

 • Tercih edilen site alan olarak sitenizin www olan ya da olmayan versiyonunu tercih edebilirsiniz.

 • HTML geliştirmeleri sayesinde sitenizin meta ve başlık sorunlarını incelemeniz mümkün.

 • Google anahtar kelimelerinizi hedeflediğiniz öneme göre görebiliyor mu diye içerik anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz.

 • Sitenizle alakalı sıralama, istatistikler ya da dönüşümler gibi faydalı bilgileri webmaster aracında bulabilirsiniz. Sitenizin geleceği için bu özellikleri inceleyerek, kullanmaya özen göstermelisiniz.

1 Comment

 • necati / 20 Şubat 2018 at 20:23

  umariz herkese hayirli olur,

  Cevapla
error: Content is protected !!

Powered by EvrenselPanel

seo

seo fiyatlari

backlink paketleri

seo nedir